İş Önlükleri

 

İş önlükleri; firmaların kendilerinin reklamını yapabilmeleri, çalışanların işlerini yaparken kendi kıyafetlerini korumaları ve daha rahat çalışabilmeleri için kullanımı giderek daha da fazla yaygınlaşmıştır. Ayrıca, bazı iş sahalarında iş önlüğü kullanımı bir zorunluluk ve devamında gereklilik olmuştur. İnşaat sahasının dışında sanayi ve ticaret alanında çalışanların iş önlükleri giymesi hem kendi güvenlikleri hem de performansları açısından son derece önemlidir. Bu sebeple günümüzde iş önlüğü satışı yapan birçok firma vardır. İş önlükleri, kullanım alanına göre çeşitli kumaş ve renk özelliklerine sahiptir.

 

İş Önlüğü Modelleri

İş önlükleri iş sahasına ve kullanım amacına göre çeşitlilik kazanmaktadır. İş önlüğü denilince akla ilk gelenlerden biri de beyaz iş önlüğüdür. Bu önlük türü genelde sağlık ve gıda sektöründe çalışan çalışanlar için tercih edilir. Buna ek olarak, öğretmenlerin de beyaz iş önlüğü giydiğini görmek mümkündür. Birçok diğer iş sahasında da beyaz iş önlüğü tercih edilmektedir. Beyaz iş önlükleri genelde dik yaka, bebek yaka; çıtçıtlı düğmeli, normal düğmeli ve fermuarlı olanları gibi birçok türe sahiptir. İsteğe göre cepli veya cepsiz de beyaz iş önlüğü bulunabilir. Beyaz iş önlükleri üzerine firma logo veya isim gibi firmayı temsil edecek bir ibare de bulunabilir.  

Diğer bir iş önlüğü modeli de atölyelerde kullanılan önlüklerdir. Tekstil atölyeleri ve diğer birçok atölyelerde de iş önlükleri sıklıkla kullanılır. Bu tarz iş yerlerinde çalışanların rahat etmeleri ve güvenliklerinin sağlanması için iş önlükleri tercih edilir. Bu önlüklerin modelleri çalışma prensibine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle mavi renkte tercih edilirler. Önlük boyu iş sahasına göre çeşitlilik kazanmaktadır. Genelde düğmeli olarak üretilirler çünkü fermuarlı atölye önlükleri iş kazalarına sebebiyet verebilir.

 

İş Önlüğü Fiyatları

İş önlüğü fiyatları işverenler için çok önemli bir konumdadır. İş önlükleri fiyatları önlükte bulunması gereken fonksiyonel özelliklere ve kumaş türüne göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca, önlükte firmayı tanıtacak logo veya isim gibi ibarelerin bulunması da maliyeti artırabilir. Kumaş çeşidi mevsime göre seçilir. Bu da kış aylarında kullanılacak önlüklerde maliyet artışına sebebiyet verebilir. Çoğu iş yeri genelde önlük ile beraber mont, tulum veya pantolon siparişlerini de bir arada verir. Böylece, maliyetler daha da düşecektir. Diğer bir maliyet etkeni de önlükte bulunması gereken fonksiyonel özelliklerdir. Cep sayısı, aksesuar veya diğer elemanlar fiyat üzerinde etki kazanacaktır.  

 

Kadın İş Önlüğü Modelleri

Kadın iş önlükleri günümüzde iş yerlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle, tekstil alanında çalışan kadın çalışanlar iş önlüklerini kullanmaktadır. İş önlüğünün en büyük etkeni rahat ettirmesi olacağından kadın iş önlükleri de bu doğrultuda seçilmelidir. Kadınların kullandıkları iş önlükleri genelde hakim yaka olmaktadır. Böylelikle tesettürlü veya tesettürsüz fark etmeden bütün kadınlar sorun yaşamadan bu önlükleri kullanabilmektedir. Diğer bir özellik de iş önlüğünün leke tutmaması veya kolay yıkanabilir olmasıdır. İş önlükleri çalışanların rahatlığı ve güvenlikleri bakımından son derece önemli bir iş kıyafetidir. Hemen hemen birçok iş sahasında da kullanılabilirler. Özellikle tekstil veya gıda sektöründe karşımıza çıkmasına rağmen sanayi veya bilişim gibi birçok alanda da karşımıza çıkmaktadırlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR