OUTDOOR GİYİM

Outdoor giyim açık hava anlamına gelse de tekstil alanında terim olarak kullanılmaktadır. Başta dağcılık ve yamaç paraşütü gibi alanlarda kullanılsa da doğa sporlarında da kullanılır. Outdoor kıyafetler rahat ve kullanan kişinin kolay hareket edebilmesi doğrultusunda tasarlanır. Outdoor kıyafetler zorlu doğa koşullarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, bu özelliği sebebiyle diğer kıyafetlere göre daha uzun ömürlüdürler. Outdoor ürünler çeşitli kumaş türlerine göre üretilir. Bu kumaşlar mevsimsel duruma göre seçilir.

Outdoor Kıyafetlerin Özellikleri

Outdoor kıyafetler zorlu doğa koşullarına göre hazırlanır. Bu kıyafetler kışın sıcak yazın da serin tutarlar. Outdoor kıyafetler genellikle zorlu koşullarda kullanıldığından daha uzun ömürlü olurlar. Ayrıca, bu kıyafetler kullanılacak alana göre de kumaş seçimi yapılır.

Outdoor kıyafetler sağlam olmalarından dolayı yırtılmaları veya zarar görmeleri daha zordur. Ek olarak, bazı outdoor kıyafetler su geçirmez yapıya da sahiptir. Bu kıyafetler kullanım pratikliği artması açısından çok cepli de olabilirler.

Outdoor kıyafetler arasında gününüzde en çok termal içlikli olanlar tercih edilmektedir. Bu da kışın soğuk havalarda kişiyi sıcak tutarak rahat ettirir.

Outdoor Kıyafetler Nerede Kullanılır

Outdoor kıyafetler; dağcılık, doğa yürüyüşçüleri, kampçılar gibi zorlu hava koşullarında çalışan veya bu sporları yapanlar tarafından sıkça tercih edilir. Sağlam yapıları ve çeşitli fonksiyonları sayesinde sporcular için harika bir seçimdir.

Outdoor kıyafetler mevsimsel şartlara uyum sağlayabildiğinden dışarıda çalışan kişiler için de kullanılan kıyafet türlerinden biridir. Ancak, outdoor ürünler günümüzde doğa sporları ile uğraşanlar için

üretilmektedir.

Outdoor Kıyafette Kullanılan Kumaşlar ve Modeller

Outdoor kıyafetlerde pamuk, polar ve polyester gibi mevsime uygun olacak şekilde kumaş tercihi

yapılmaktadır. Outdoor kıyafetlerde en çok kullanılan modeller genellikle mont, ceket, pantolon ve termal içliklerdir.

Outdoor kıyafetler kışın sıcak tutması için termal yapıya sahip olurlar. Bu sayede sporcular kışın zorlu hava şartları karşısında rahat ederler. Outdoor kıyafetlerde genellikle yabancı markalar tercih edilmekte ve göze çarpmaktadır.

Ancak, döviz kurlarıyla beraber bu kıyafetlerin fiyatları fazlasıyla artmaktadır. Buna ek olarak, eğer çok ekstrem şartlarda faaliyet göstermiyorsanız outdoor kıyafet seçiminde markadan çok kullanılan kumaşın kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Outdoor kıyafetlerin özellikleri ve kullanım alanları kısaca böyledir. Outdoor kıyafetler sağlam yapıları ile göze çarptıklarından doğa sporları ile uğraşanlar için harika bir seçimdir. Kışın sıcak yazın serin tutan bu kıyafetler doğa sporcuları için çeşitli fonksiyonlar da sunar. Bu fonksiyonlar doğa sporcuları için önemli bir konfor da sağlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR